Patinzs
copy 2004.11.01. 15:01
Patinzs vegyszerrel s ecsettel
A srgarzbl, rzbl s bronzbl kszlt nagyobb dsztrgyak tbbnyire homokformzott ntssel kszlnek. A nyers ntvnyek fellete ezrt szemcss, amit kis szris darabszm esetn csiszolssal szoks finomtani, nagy darabszm esetn azonban erre nemigen sznnak idt. Legfeljebb finom huzalkefs kezelssel teszik simbb a jl hozzfrhet rszeket, s az ilyen, n. tucat trgyak nmi patinzst kveten hangulatilag antik hatsv vlnak.
A patinzs tbbnyire vegyi kezelssel rhet el, m a hzi kivitelezst nehezti, hogy az ehhez szksges vegyszerek nmelyikhez nem knny hozzjutni. Aki teht nyersen nttt dsztrgyakat szeretne patinzssal vonzbb tenni, az nem nagy, de annl gcssebb fba vgja a fejszjt. Szerencsre van a patinzsnak egy sokkal knnyebben kivitelezhet vltozata, ez pedig a festett patinzs, amelyhez viszont knnyen beszerezhetk a szksges anyagok. Segtsgl mind a kt eljrst rviden ismertetjk, hogy ki-ki eldnthesse, melyikkel hajt ksrletezni.
Sznes bevonatok rz trgyakra
Elrebocstjuk, hogy a vegyileg elrhet bevonatok nagyon vkonyak, ezrt a durvbb mechanikai koptatsok, karcok azonnal megltszanak a felletkn. Ez j is, meg nem is, m ezzel mindenkppen szmolnunk kell. A fmek fellett a sznezs eltt tkletesen tiszttsuk meg, oxidmentestsk, s nagyon alaposan zsrtalantsuk alkohollal, vagy ms kivl zsrold hats szerrel. A trgyat ezt kveten szabad kzzel mr nem lehet megrinteni sem a vegyi kezels eltt, sem utna, mert az gy keletkez zsros foltok maradandak, s elcsftjk a bevonat egyenletessgt. Keznkre hzzunk gumikesztyt, a trgyat pedig lehetleg kssk huzalra, vagy fogjuk csavaros szort pofi kz, gy vgezzk el rajtuk a vegyi kezelst az albbiak szerint ksztett oldatok valamelyikvel.
Srgarz darabok barntshoz kt oldatot is hasznlhatunk. Az elsnl 1 rsz ecetsavba keverjnk 24 rsz szalmikst, adjunk hozz 6 rsz oxlsavat, majd tltsnk hozz 400 rsz vizet, s jl keverjk ssze az oldatot. A msik barnra sznez oldatot 1000 rsz vzhez adagolt 500 rsz rz-szulft s ugyanennyi horgany-kloridbl keverhetjk ki. Srgszld sznt eredmnyez az az oldat, amelyet 500 rsz 6-8%-os ecetbl, 10 rsz szalmikbl s 5 rsz rzoxidbl kevernk ki. Brmelyik oldatot is hasznljuk, a sznez folyadkot puha ecsettel, vagy kefvel egyenletesen kenjk fel a felletekre, s mindaddig ersen drzsljk, amg a felletek teljesen megszradnak. Sttbarna rnyalatot csak a mvelet tbbszri megismtlsvel rhetnk el. A megszrtott trgyat tiszta vzzel bltsk le, majd annak szradsa utn viasszal vkonyan kenjk be, s textlival lgyan fnyestsk ki. Rztvzetekbl kszlt trgyakon zld patint 10 rsz ammnium-klorid, 30 rsz klium-tartart s 40 rsz konyhas oldatval is kpezhetnk. A 260 rsz vzben feloldott rz-nitrt is hasonl elsznezdst eredmnyez. A srgarztrgyak fellett feketre vltoztathatjuk a 300 rsz vzbe adagolt s elkevert 20 rsznyi bzisos rz-hidrogn-karbont oldatval, mg bronzbarnra vltoztatshoz a 4 rsz ammnium-klorid, 1rsz klium-bioxalt s 400 rsz 6-8%-os ecet oldata sznezi el a trgyakat. m vigyzzunk, mert az oldatokba mrtott srgarz trgyak fellett fokozatosan klnbz szn rteg vonja be. Ezrt a kvnt rnyalat elrsekor a darabot azonnal emeljk ki a frdbl, s tiszta vzzel bltsk le. Ezt kveten alaposan szrtsuk meg, majd kmletesen drzslve fnyestsk ki. Bronzbl kszlt ntvnyeken 10 rsznyi ammnium-klorid, 20 rsz konyhas, 50 rsz 3%-os hidrogn-peroxid s 240 rsz vz oldata kk, illetve zldes patina rteget kpez. Egy msik oldat, amely 300 rsz vzbl, 100 rsz rz-nitrtbl s 100 rsz cink-kloridbl ll, a bronz trgyak felletn termszetes patint utnz bevonatot ad, amelyet szrads utn viasszal tdrzslve fnyesthetnk ki. E tinktrk kiprblt rgi receptek, m hatsuk a fmtvzetek sszetteltl is fgg. Ha a hatsukkal nem vagyunk megelgedve, semmi baj, nmi pluszmunkval ugyan, de a felletkn kialakult vkony rteget knnyen lecsiszolhatjuk. Ez mg jtkony hatssal van az rdes felletekre is, s utna prblkozhatunk pl. a festett patinzssal.
Testes patinarteg festssel
Ehhez az eljrshoz is fmtiszta felletekre, valamint rzlakkra, matt, alapoz szrke festkre, zldes, patina szn, lehetleg matt olajfestkre, finom fmgyapot csiszolanyagra s termszetesen finomszr ecsetekre van szksgnk (1). (Ez az eljrs mostansg vlt divatoss klfldn, s fogsait angol tlet nyomn ismertetjk.) A fmtiszta trgy fellett elszr kenjk be vkonyan szntelen rzlakkal, hogy a tovbbi festkrtegek jl megtapadhassanak rajta. A lakk teljes szradsa utn a munkadarabra vigyk fel a szrke alapoz festket. Ehhez legjobb auts alapoz spray festket hasznlni (2). Ugyanis j, ha az alaprteg egyenletesen sima, ecsetnyom-mentes. Amint az alapozs megszradt, jl terl, s megfelelen felhgtott festkkel ecseteljk fel a patina szn festket. Ha mdunkban ll, ezt is rdemesebb szrpisztollyal felhordani a trgy felleteire, de a megfelel konzisztencij festket is szinte nyom nlkl felkenhetjk ecsettel (3). A festkrteg azonban ne legyen tl vastag, mert egyrszt ez nagyon illzirombol, msrszt pedig megnehezti a kvetkez knyes mvelet sikeres elvgzst. A festett patina teljes szradsa utn ugyanis finom aclgyapottal kell tdrzslni az egsz felletet, mgpedig gy, hogy a kiemelked rszekrl s az lekrl fokozatosan a fmig koptassuk le a festket (4). Az aclgyapotot nem szabad ersen a felletre nyomni, hanem csak lgyan rintve koptassuk le a festkrtegeket az lekrl s ms, a felletbl kiemelked rszekrl. A kopsok akkor lesznek megtveszten valsgosak, ha a festk all eltn fmfelletek szablytalan alakak, mondhatni esetlegesek, s a termszetes kops ltszatt keltik. Az sem baj, ha a csiszolssal a rzlakk rtegt is tbb helyen lekoptatjuk a fmrl, mert ez most csak a rztvzetekre rosszul tapad festknek ad kell tapadst. Vgl lazross hgtott kzp-, illetve stt-barna mvsz olajfestkkel kenjk be az elmatttott patinarteget, amivel a patinaszn antik hatst tehetjk valsgoss (5). A lazrozst kinyomkodott ecsettel vgezzk el, s ha a kelletnl tbb sznezket kentnk a trgy felletre, hgts ronggyal mossuk le, majd ismteljk meg a mveletet. A lazros felleten ecsetnyom ne legyen, viszont a felhs foltok kimondottan elnys hatsak.
|